Plugins - WP Fastest Cache - Development (trunk) - en to cs_CZ translation catalogue (147 entries)

en: WP Fastest Cache Options
cs_CZ: Nastavení WP Fastest Cache

en: Clearing Specific Pages
cs_CZ: Vymazat konkrétní stránky

en: Save
cs_CZ: Uložit

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Toolbar Settings
cs_CZ: Nastavení panelu nástrojů

en: Clear Cache of All Sites
cs_CZ: Vymazat cache paměť všech webů.

en: <a href="%s">Settings</a>
cs_CZ: <a href="%s">Nastavení</a>

en: Clear Cache
cs_CZ: Vymazat cache paměť

en: Eliminate render-blocking JavaScript resources
cs_CZ: Odstranit zdroje JavaScriptu blokující vykreslení

en: Options have been saved
cs_CZ: Nastavení byla uložena.

en: Download
cs_CZ: Stáhnout

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Please don't delete the free version. Premium version works with the free version.
cs_CZ: Prosím neodstraňujte bezplatnou verzi. Prémiová verze funguje s bezplatnou verzí.

en: Get It Now!
cs_CZ: Získejte teď!

en: You can download and update the premium when you want if you paid.
cs_CZ: Prémii si můžete stáhnout a aktualizovat, pokud chcete, pokud jste ji zaplatili.

en: Download & Update
cs_CZ: Stáhnout & Aktualizovat

en: Buy
cs_CZ: Koupit

en: Purchased
cs_CZ: Zakoupeno

en: The download button will be available after paid. You can buy the premium version now.
cs_CZ: Tlačítko stahování bude k dispozici po zaplacení. Nyní si můžete koupit prémiovou verzi.

en: Just
cs_CZ: Pouze

en: You need to pay before downloading the premium version.
cs_CZ: Před stažením prémiové verze musíte zaplatit.

en: Checkout
cs_CZ: Zaplatit

en: New Features
cs_CZ: Nové funkce

en: In the premium version there are some new features which speed up the sites more.
cs_CZ: V prémiové verzi jsou některé nové funkce, které web zrychlují.

en: Discover Features
cs_CZ: Objevte funkce

en: has Woocommerce Items in Cart
cs_CZ: má položky Woocommerce v košíku

en: has Google Analytics Parameters
cs_CZ: obsahuje parametry Google Analytics

en: Archives
cs_CZ: Archivy

en: Server Time
cs_CZ: Čas serveru

en: delete the files
cs_CZ: odstranit soubory

en: Contains
cs_CZ: Obsahuje

en: Is Equal To
cs_CZ: Je rovný

en: Starts With
cs_CZ: Začíná na

en: Home Page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: All
cs_CZ: Vše

en: Exclude Page Wizard
cs_CZ: Vyloučit průvodce stránkou

en: Then
cs_CZ: Pak

en: If REQUEST_URI
cs_CZ: Pokud REQUEST_URI

en: Cache Timeout Wizard
cs_CZ: Průvodce vypršením časového limitu cache paměti

en: Lazy Load Settings
cs_CZ: Nastavení pomalého načítání ("lazy load")

en: Enable Gzip
cs_CZ: Povolit Gzip

en: Please Update
cs_CZ: Prosím aktualizujte

en: Success
cs_CZ: Hotovo

en: Warning
cs_CZ: Varování

en: Add New Rule
cs_CZ: Přidat nové pravidlo

en: Delete Cache and Minified CSS/JS
cs_CZ: Smazat cache paměť a minifikovat CSS/JS

en: Only available in Premium version
cs_CZ: Dostupné pouze v Premium verzi

en: Choose One
cs_CZ: Vyber jeden

en: All cache files will be removed as well
cs_CZ: Všechny soubory cache paměti budou také odstraněny

en: If you modify any css file, you have to delete minified css files
cs_CZ: Pokud upravíte jakýkoli CSS soubor, musíte odstranit minifikované CSS soubory

en: Target folder
cs_CZ: Cílová složka

en: You can delete all cache files
cs_CZ: Můžete smazat všechny soubory cache paměti

en: Exclude
cs_CZ: Vyloučit

en: Image Optimization
cs_CZ: Optimalizace obrázku

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Database Cleanup
cs_CZ: Vyčištění databáze

en: CDN Settings
cs_CZ: CDN nastavení

en: Exclude JS
cs_CZ: Vyloučit JS

en: Exclude CSS
cs_CZ: Vyloučit CSS

en: Exclude Cookies
cs_CZ: Vyloučit cookies

en: Exclude User-Agents
cs_CZ: Vyloučit uživatelské agenty

en: Exclude Pages
cs_CZ: Vyloučit stránky

en: Optimize Image Tool
cs_CZ: Nástroj pro optimalizaci obrázků

en: Timeout Rules
cs_CZ: Pravidla časového limitu

en: Delete Cache
cs_CZ: Smazat cache paměť

en: Cache Statistics
cs_CZ: Statistiky cache paměti

en: Clear Cache of Post / Page
cs_CZ: Vymazat cache paměť příspěvku / stránky

en: What do you want to happen after update a post or a page?
cs_CZ: Co se má stát po aktualizaci příspěvku nebo stránky?

en: Clear Cache of Pagination
cs_CZ: Vymazat cache paměť stránkování

en: Clear Cache of Post Tags
cs_CZ: Vymazat cache paměť tagů příspěvků

en: Clear Cache of Post Categories
cs_CZ: Vymazat cache paměť kategorie příspěvků

en: Clear Cache of Homepage
cs_CZ: Vymazat cache paměť domovské stránky

en: Clear All Cache
cs_CZ: Vymazat všechny cache paměti

en: What do you want to happen after publishing the new post?
cs_CZ: Co se má stát po zveřejnění nového příspěvku?

en: Restart After Completed
cs_CZ: Po dokončení restartujte počítač

en: pages per minute
cs_CZ: stránek za minutu

en: Custom Taxonomies
cs_CZ: Vlastní taxonomie

en: Custom Post Types
cs_CZ: Vlastní typy příspěvku

en: Attachments
cs_CZ: Přílohy

en: Tags
cs_CZ: Tagy

en: Pages
cs_CZ: Stránky

en: Categories
cs_CZ: Kategorie

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Homepage
cs_CZ: Domovská stránka

en: Reduce HTTP requests through combined js files
cs_CZ: Snížit požadavky HTTP prostřednictvím kombinovaných JS souborů

en: Load images and iframes when they enter the browsers viewport
cs_CZ: Načíst obrázky a prvky iframe při vstupu do výřezu prohlížeče

en: Load Google Fonts asynchronously
cs_CZ: Načíst Google fonty asynchronně

en: Google Fonts
cs_CZ: Google Fonty

en: Render Blocking Js
cs_CZ: JS blokující vykreslování

en: You can remove the emoji inline css and wp-emoji-release.min.js
cs_CZ: Můžete odstranit inline CSS pro emodži a wp-emoji-release.min.js

en: Disable Emojis
cs_CZ: Zakázat Emodži

en: Reduce page load times for repeat visitors
cs_CZ: Snižte dobu načítání stránky pro opakované návštěvníky

en: Browser Caching
cs_CZ: Cache paměť prohlížeče

en: Reduce the size of files sent from your server
cs_CZ: Zmenšit velikost souborů odeslaných ze serveru

en: Combine Js Plus
cs_CZ: Kombinovat JS Plus

en: Combine Js
cs_CZ: Kombinovat JS

en: You can decrease the size of js files
cs_CZ: Můžete zmenšit velikost JS souborů

en: Minify Js
cs_CZ: Minifikace JS

en: Reduce HTTP requests through combined css files
cs_CZ: Snížit požadavky HTTP prostřednictvím kombinovaných CSS souborů

en: Combine Css
cs_CZ: Kombinovat CSS

en: More powerful minify css
cs_CZ: Výkonnější minifikace CSS

en: Minify Css Plus
cs_CZ: Minifikace CSS Plus

en: You can decrease the size of css files
cs_CZ: Můžete zmenšit velikost souborů CSS

en: Minify Css
cs_CZ: Minifikace CSS

en: More powerful minify html
cs_CZ: Výkonnější minifikace HTML

en: Minify HTML Plus
cs_CZ: Minifikace HTML Plus

en: You can decrease the size of page
cs_CZ: Můžete zmenšit velikost stránky

en: Minify HTML
cs_CZ: Minifikace HTML

en: Clear cache files when a post or page is updated
cs_CZ: Vymazat soubory cache paměti při aktualizaci příspěvku nebo stránky

en: Update Post
cs_CZ: Aktualizace příspěvku

en: Clear cache files when a post or page is published
cs_CZ: Vymazat soubory cache paměti při publikování příspěvku nebo stránky

en: New Post
cs_CZ: Nový příspěvek

en: Create cache for mobile theme
cs_CZ: Vytvořit cache paměť pro mobilní šablonu

en: Mobile Theme
cs_CZ: Mobilní šablona

en: Don't show the cached version for desktop to mobile devices
cs_CZ: Nezobrazovat verzi cache paměti na stolních počítačích nebo na mobilních zařízeních

en: Mobile
cs_CZ: Mobilní

en: Don't show the cached version for logged-in users
cs_CZ: Nezobrazovat verzi cache paměti přihlášeným uživatelům

en: Logged-in Users
cs_CZ: Přihlášení uživatelé

en: Create the cache of all the site automatically
cs_CZ: Vytvořit cache paměť všech webů automaticky

en: Preload
cs_CZ: Předběžně načíst

en: Reduce the number of SQL queries
cs_CZ: Snížit počet dotazů SQL

en: Widget Cache
cs_CZ: Cache paměť widgetu

en: Enable
cs_CZ: Povolit

en: Cache System
cs_CZ: Systém cache paměti

en: Once Every 15 Days
cs_CZ: Jednou za 15 dní

en: Once Every 7 Days
cs_CZ: Jednou za 7 dní

en: Once Every 3 Days
cs_CZ: Jednou za 3 dny

en: Once Every 10 Hours
cs_CZ: Jednou za 10 hodin

en: Once Every 9 Hours
cs_CZ: Jednou za 9 hodin

en: Once Every 8 Hours
cs_CZ: Jednou za 8 hodin

en: Once Every 7 Hours
cs_CZ: Jednou za 7 hodin

en: Once Every 5 Hours
cs_CZ: Jednou za 5 hodin

en: Once Every 4 Hours
cs_CZ: Jednou za 4 hodiny

en: Once Every 3 Hours
cs_CZ: Jednou za 3 hodiny

en: Once Every 2 Hours
cs_CZ: Jednou za 2 hodiny

en: Once Every 10 Days
cs_CZ: Jednou za 10 dní

note: Description of the plugin
en: The simplest and fastest WP Cache system
cs_CZ: Nejjednodušší a nejrychlejší WP Cache systém

note: Plugin URI of the plugin
en: http://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/
cs_CZ: http://cs.wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

en: Once a Year
cs_CZ: Jednou za rok

en: Once a Month
cs_CZ: Jednou za měsíc

en: Once a Day
cs_CZ: Jednou za den

en: Once Every 6 Hours
cs_CZ: Jednou za 6 hodin

en: Once an Hour
cs_CZ: Jednou za hodinu

en: Twice an Hour
cs_CZ: Dvakrát za hodinu

en: Once Every 15 Minutes
cs_CZ: Jednou za 15 minut

en: Once Every 5 Minutes
cs_CZ: Jednou za 5 minut

en: Once Every 1 Minute
cs_CZ: Jednou za minutu
